kafijasautomati.1s.lv

 

Kafijas vēsture


Saskaņā ar dotajiem avotiem, ir daudz dažādu leģendu, no kurienes kafija cēlusies. Kam ticēt - mēs atstāt jūsu ziņā, bet piedāvājam nelielu ieskatu kafijas rašanās vēsturē un izdzīvošanā līdz mūsdienām.

Ir leģenda, kas liecina par Kaldi, Abesīnijas, pašreizējās Etiopijas, kazu Herderu. Šīs kazas gans reiz aizdomājās par to, kur kazas gūst barību un spēku ganībās. Tad kādu dienu viņš pamanīja kazu Kaldi, kas ēd sarkanas ogas no krūma, kas viņam bija svešs. Gans nespēja pretoties savai ziņkārei un pagaršoja šīs ogas arī pats. Pēc kāda laika viņš juta ļoti lielu enerģijas pieplūdumu un spēku sevī. Tā pat kā kazas ganībās.

Ir cita leģenda, kas stāsta par mūkiem, kas dzīvojot templī dzēra sarkanu ogu dzērienu, kas ļāva viņiem saglabāt spēku ilgajām lūgšanām. Bet kā mūki pagatavoja kafiju? Viņi nožāvēja ogas krāsnī, sasmalcināja mazos gabaliņos un aplēja ar karstu ūdeni.

Tāpēc par  kafijas dzimteni tiek uzskatīta  Etiopija. Vēstures grāmatās ir sīki aprakstīts kā un kur tā radusies , kā arī tā izplatījusies. Līdz ar to saņemot augstu atzinību un popularitāti  visā pasaulē. Izrādās, ka pirmie kafijas izplatītāji pasaulē bija svētceļotāji. Ir bijis pat laiks, kad svētceļotāji pārvadāja slepeni šo dzērienu, ko mēs mūsdienās saucam par kafiju, jo to eksportēt bija aizliegts. Bet tas neturpinājās ilgi, jo svētceļnieki, neskatoties uz aizliegumu, turpināja to pārvadāt. No 12. - 13.gs.  kafijas pupiņas pirmo reizi tika eksportētas uz Jemenu. 18.gs.parādījās pirmie kafijas koki.- dāņiem, frančiem.

17.gs. pirmoreiz Eiropā parādījās kafija, bet šeit tas uzreiz nesaņēma tik lielu atzinību kā citviet. Eiropā šis dzēriens tika uzskatīts par sātana dzērienu. Hronikas stāsta, ka pirmoreiz kafijas dzērienam nonākot pāvesta Vincenta III rokās, tas raudājis dzerot šo dzērienu un teicis- ‘’ Šis VELNA dzēriens ir tik garšīgs, ka būtu grēks atstāt to dzeršanai tikai neticīgajiem.’’ Tad arī kristieši sāka lietot šo dzērienu ar vārdiem’’ Sakaut Sātanu!’’

...

Lasīt tālāk.